Крилів

Село Крилів входить до складу Варковицького старостинського округу та займає площу 1,911 км², з населенням 335 чоловік. Густота населення 175,3 осіб/км².

Над р. Стублою і Старою річкою, які формували великий став, виднілося з високих місць закутане в зелень невелике село Крилів, яке в найдавніших записах передається як Хрилів.

Вперше згадка про село записана була в памятках археології, як поселення на лівому березі р. Стубли. 200-300 м. на південний захід від автомобільного мосту через ріку ур. «Городи» (друга пол.. III- перша пол. IIтис. до н. е., VII-Vст. До н. е., VIII-XIII ст.. н.е.), поселення на північ від села, на території колишнього хут. Радовщина ур. «Поля» (остання чверть III – перша чверть II тис. до н. е.). Також були присутні поселення східна околиця села, ур. «Городи», лівий берег р. Стубли, біля мосту шлях Львів- Київ (Остання чверть III- перша чверть II тис. до н.е., XII-V ст.. до н.е., IV-II ст.. до н. е.,XI-XIII ст.), поселення 1,5 км на північний захід від мосту через р. Стубли, по шляху Рівне-Дубно, мис лівого берега ріки . ур. «Горб Коцюбинського» (VIII-XIII ст. н. е.).

Згадка про с. Крилів записана в 1605 р. На той час належало воно власникам с. Варковичі- роду Мишків. За даними 1889 р. в селі було понад 45 дворів. Тут діяли два водяні млини, три вітряки, круподерня, олійня, грабаря, вапняні й глиняні кар’єри. Село славилося будівельниками, ткачами, шевцями.

На прикінці 70-х років 19 ст. поблизу с. Крилів виникли два поселення. Це були Курдибань Варковицький, де поселилися поляки і Курдибань Жорнівський, що став місцем поселення чехів. Слово «курди бань» з польської мови перекладається як той, хто виправляє шкіру. Назва села Курдибань походить від слова «Курдиб» - кушнір. Мешканці цих сіл були землеробами і дрібними ремісниками. Вони орендували поміщицьку землю у Сабурова з с. Варковичі.

У 1906 році село налічувало 30 дворів та 197 мешканців. У 1936 р. поселення зазначено як колонія, тобто фабричне поселення. На польській карті 1926 року села носять назву Крилів, Курдибань Варковицький та Курдибань Жорнівський. Згодом ці три села було об’єднано під єдиною назвою Крилів.

В 1944 р. після визволення від фашистів у с. Крилів було створено сільську раду, яку очолив Филимон Данилович Покотило.

В селі є памятник воїнам-землякам (№102 від 17.02.1970 держоблік памяток історико-культурної спадщини).

Поділитися: