До уваги жителів Варковицької територіальної громади!!!
Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та постанова Кабінету Міністрів України № 658 від 22.08.2018 “Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі” передбачають, що постраждалі від домашнього насильства особи мають право звернутися особисто або через свого представника до спеціалістів Варковицької сільської ради за адресою: с. Варковичі, вул. Шевченка ,15.
Прийом та реєстрацію заяв і повідомлень про вчинення насильства, координацію заходів реагування на факти вчинення насильства, надання допомоги, консультацій і захисту постраждалим особам, а також роботу з кривдниками здійснює начальник відділу освіти та соціально-культурної сфери Варковицької сільської ради Климчук Ніна Миролаївна, тел. 066 124 64 55.
У разі відсутності з поважних причин відповідальної особи її обов’язки покладаються на головного спеціаліста з питань освіти Українець Оксану Анатоліївну тел.. 096 062 14 83.
Що таке домашнє насильство? Відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" зазначено, що домашнє насильство – дії, характерні для фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються між родичами або подружжям чи між іншими людьми, які спільно проживають, але не перебувають у родинних відносинах чи у шлюбі між собою.
Куди можна звернутись в разі вчинення домашнього насильства?
- викликати поліцію за телефоном 102 або звернутися особисто до райвідділу та написати заяву. Пам’ятайте, що поліцейські можуть проникати до житла особи без рішення суду в невідкладних випадках, пов’язаних із припиненням акту домашнього насильства, у разі небезпеки для життя чи здоров’я постраждалої особи.
- Національна "гаряча лінія" з питань протидії насильству та захисту прав дитини 0 800 500 335 або 116 123 (з мобільного) –безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України;
- Національна гаряча лінія з питань запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-005, або з мобільного 116-123 вона працює цілодобово;
- Державний кол-центр з питань запобігання домашньому насильству 1547;
- Урядовий кол-центр 1545
- У разі необхідності також надається правова допомога, звертатись на гарячу лінію Координаційного центру з питань безкоштовної правової допомоги – 0-800 213-103 або звертатись до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги або бюро правової допомоги за місцем вашого проживання.
- До Варковицького сільського голови, старост Озерянського та Сатиївського старостинських округів;
- Якщо необхідна правова допомога, можна звертатись на гарячу лінію Координаційного центру з питань безкоштовної правової допомоги – 0-800 213-103 або безпосередньо до відділу «Рівненського бюро правової допомоги» Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної допомоги: за адресою м. Рівне, вул. Соборна, 195 (телефони: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, електронна пошта - rivnenske@legalaid.rv.ua)
Види насильства:
ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої.
ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – насильство, пов'язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.
ЕКОНОМІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів, на які постраждалі мають передбачене законом право.
СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО – – форма домашнього насильства, де присутні дії сексуального характеру, вчинені стосовно дорослої людини без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини. До цього також відноситься примушування до статевого акту з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості людини.
Які заходи застосовуются до кривдників?
Терміновий припис — захід протидії домашньому насильству, спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров’я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства. Застосовується до кривдника не більше, ніж на 10 днів. Ідеться про негайне припинення домашнього фізичного насильства. Він полягає в обмеженні кривдника, що вчиняє домашнє насильство, доступу до житлового приміщення, де проживає жертва.
Терміновий припис виноситься за заявою постраждалої людини, а також за власною ініціативою працівників Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.
Забороняється:
- вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та контакт з нею.
- Кривдник повинен залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи.
Обмежувальний припис — захід тимчасового обмеження прав чи покладення обов’язків на особу, яка вчинила домашнє насильство, спрямоване на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис видається судом на строк від 1 до 6 місяців за заявою постраждалої особи або її представника. Якщо домашнє насильство застосоване до дитини — за заявою батьків або інших родичів дитини (баби, діда, повнолітніх брата, сестри), мачухи або вітчима дитини, а також органів опіки й піклування.
Під час обмежувального припису діють такі обмеження та заборони:
- забороняється перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
- усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
- обмеження в спілкуванні з постраждалою дитиною;
- заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування) навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалої особи;
- заборона особисто і через інших людей розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
- забороняється вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.
Проект "Громада вільна від насильства"
ГО «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка» з квітня по серпень 2021 року здійснює діяльність з метою вдосконалити практики реагування на випадки гендерно обумовленого насильства усіх суб’єктів взаємодії у 12 територіальних громадах Рівненської області
Плануємо:
-
Зміцнити навики ефективного реагування, напрацювати схеми ефективної взаємодії задля забезпечення постраждалих від насильства вчасною та належною допомогою відповідно до чинного законодавства України;
-
Створити платформу онлайн – консультування для фахівців територіальних громад, відповідальних за реалізацію державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі;
-
Допомогти громадам організувати та провести на своїх територіях інформаційні кампанії, спрямовані на підвищення обізнаності громадян з проблеми домашнього насильства, роз’яснення прав постраждалої особи та можливості отримати законний захист, подолання гендерних стереотипів.
Проєкт реалізовує ГО “Центр підтримки громадських ініціатив “Чайка” у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією @Pact Ukraine за підтримки Уряду Канади @Embassy of Canada in Ukraine.