Зелений Гай

Село Зелений Гай (Хомут) входить до складу Варковицького старостинського округу та займає площу 1,049 км², з населенням 210 чоловік. Густота населення 200,2 осіб/км²

Це село знаходиться на південь від дороги Рівне –Дубно, де в правий берег р. Стубла впадає струмок під назвою Хомут. Слово «хомут» означає «круглий згин ріки».

В пам´ятках археологі зазначено, що перші поселення на даній території сягають кінця III- першої половини II тис. до н. е. поселення городоцько- здовбицької культури могилянської групи X – першої половини XIст. Це низький мис правого берега р. Стубла за 0,5 км на південний захід від Варковицького городища.

У 1911 році емігрувало в Зелений Гай багато людей зі Словачини, наприклад зі словацького села Цигелка. Наприкінці 70-рр. минулого 19 ст. поблизу Варковичів виникли чеські і польське поселення – Курдибань Варковицькат і Курдибань Жорнівська. Вони прибули у наш край на запрошення уряду Олександра II. Жили компактно цілими селами (Хомут). Російський уряд чеським переселенцям надавав значні пільги: їх наділяли безкоштовно землею. Звільняли на певний час від сплати податків та військової повинності. Завдяки цьому, а також чеській працьовитості та вмінню застосовувати європейські здобутки агрономії, їхні господарства були зразковими, заможними. Чехи вперше на Волині запровадили вирощування хмелю, займались пивоварінням. У селах, де вони компактно проживали, діяли народні доми («Чеська беседа»), шкільні товариства, інші культурологічні організації. Мешканці їх, в основному землероби й дрібні ремісники, орендували поміщицьку землю.

У 1946- 1948 рр. почалося масове переселення поляків і чехів у Польшу і Чехословаччину, а звідти до нас – українців. У селі Хомут поселилися заможні господарі – чехи. Але у зв’язку з переїздом життя їх було дуже важким.

В 1960- х роках село було переіменовано у Зелений Гай.

Поділитися: