Село Жорнів
Між шосейною дорого Дубно-Рівне і селом на південному схилі правого берега р. Стубла в урочищі Заобувець - залишки поселень культури лінійно-стрічкової кераміки, городоцько-здовбицькі, могилянські групи початку доби заліза та давньоруського селища, виявлене у 1963 році. На відстані 1,5 км на північ від села в урочищі Рудка – курган стжижовської культури, дослідженийу 1970 році. В околицях села знайдено бронзове вістря та стрілу доби пізньої бронзи. За 0,8 км на північ від села – поселення ранньозалізного періоду. Поблизу хутору Суботівки на північно-західному схилі лівого берега р. Стубли в урочищі Кедовщина – поселення могилянської групи початку залізної доби. На високому горбі у північній частині села – давнє городище, що складається з укріпленого валов і ровом дитинця та посаду. Збереженість дитинця добра, посад знищений кар’єрами для добування каменю. На території городиша, крім значної кількості давньоруського матеріалу, зустрічаються пам’ятки пізньотрипільської культури. За 2 км північний схід від села – давній курган.
Розкинулось село Жорнів в долині, біля підніжжя гори, яку в народі називають Замковою. Про дату заснування села не відомо нічого, старі люди кажуть, що спочатку село називалось Ропатов, у старих документах пишеться як Жорнова, Жорново. Перші згадки знаходимо в акті архіву Сангушків в 1522 році. Згадується в акті від 20 січня 1563 року як містечко Жорново і є власністю поміщиці Марини Клочко. Пізніше за поборовим реєстром Луцького повіту в 1570 році містечко Жорново належало до Острога. В 1867 р. на кошти поміщиків Молодецького і Ніко, місцевих прихожан в селі побудовано дерев'яний храм, який діє і понині - Церква в імя Святого Апостола Івана Богослова. 29 серпня 1890 року, під час маневрів двох військових округів в повітах південно-західної окраїни відпочивав Государ Імператор Олександр ІІ зі своєю сім'єю. Як зазначається в Волинських єпархіальних відомостях, цар проявив ласку і відвідав хату місцевого селянина Микити Бемчука. Така рідкісна подія залишила слід у жителів села і на ознаменування приїзду Імператора було вирішено побудувати каплицю. Організував будівництво каплиці місцевий священик Федот Сідлецький. Розповідають, що в 60-х роках з цієї каплиці викрали картину невідомого художника, на якій був зображений цар з сином. Дубова різьблена рама коштувала не менше картини. У 90-х роках XX століття були зруйновані бані каплиці, та й начиння зникло у невідомому напрямку.
На даний момент каплиця відновлена силами громади.
У 1906 році в селі налічувалось 76 дворів, де мешкало 503 жителі.
На території села знаходиться цегляна споруда «Стовп», без верхівки. За переказами на верхівці був металевий орел, а під стовпом козацьке поховання. Офіційне походження невідоме, але поблизу знаходили монети із зображенням козака на коні. Також багато легенд: про церкву на горі «Замок», яка пішла під землю; про зариту бочку золота під сосною. Чи це правда чи ні, можемо тільки гадати. Фактом є те, що навколо «замку» є захисні насипи, на яких є знаки «охороняється державою», на верхівці старожили пам'ятають дерев'яну загорожу, при розробці каменю було знайдено бивень мамонта та срібний скарб, який знаходиться у Львівському краєзнавчому музеї.
28 червня 1941 року село було окуповане нациськими загарбниками. Одного дня 1943 року до місцевої церкви зігнали всіх мешканців села. За нездачу відповідного провіанту окупаційній владі, вони мали бути спалені живцем у святині. Коли страшне очікування досягло апогею, люди стали на коліна і почали благати не лише Бога про спасіння, а й білявого вродливого німецького офіцера, який щойно увійшов до храму. Їхнє здивування променем надії промайнуло серцях, бо офіцер зняв кашкета, перехрестився підійшов до престолу і поцілував ікону, яка лежала на ньому. Так були врятовані жителі села від страшної смерті.
Майже три роки тривала окупація. Але ось і настало довгоочікуване визволення. 7 лютого 1944 року село Жорнів визволено від нациських загарбників.
Ще село є цікавим для велосипедних екскурсій, оточене з усіх сторін лісами, є став та річка Стубелка. У селі є Жорнівська ЗОШ 1-2 ступенів.
Село Жорнів входить до складу Сатиівського старостинського округу та займає площу 2,22 км², з населенням 414 чоловік. Густота населення 186,5 осіб на 1 км².