Рівненщина: 1982 новостворених суб’єктів господарювання розпочали свою діяльність у 2025 році
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області повідомляють, що станом на 01.04.2025 в податковій службі області перебуває на обліку 76050 платників податків за основним місцем обліку, що на 3019 більше порівняно з відповідним періодом минулого року.
Зокрема, за три місяці цього року зареєструвалося 1982 новостворені платники податків, з них – 188 юридичні та 1794 фізичні особи – підприємці.
Водночас, протягом січня - березня 2077 платників припинили діяльність та їх знято з обліку, в тому числі 52 юридичних осіб і 2025 фізичних осіб – підприємців.
Звертаємо увагу, що на вебпорталі ДПС функціонує розділ «Онлайн-навчання», в якому зібрано корисну для платників інформацію щодо оподаткування. Розділ розміщено за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya.
Територіальні громади Рівненщини отримали понад 1 мільйон гривень транспортного податку
За три місяці поточного року до бюджетів територіальних громад Рівненщини платниками податків перераховано 1 млн 93 тис гривень транспортного податку, що більше надходжень відповідного періоду 2024 року на 68 відсотків. Так, юридичними особами перераховано 551 тис грн, що перевищило минулорічні надходження на 325 тис гривень.
Відповідно фізичні особи сплатили 542 тис грн (+118 тис грн до 2024 року).
Нагадуємо, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що є об’єктами оподаткування.
Звертаємо увагу, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не менше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Враховуючи, що з 1 січня 2025 року розмір мінімальної заробітної плати становить 8000 грн – об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 3 млн гривень. При цьому перелік транспортних засобів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком, розміщується на сайті Міністерства економіки України. Слід пам’ятати, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен такий легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.
При продажу товарів (наданні послуг) в мережі Інтернет необхідно застосовувати реєстратори розрахункових операцій
Головне управління ДПС нагадує підприємцям, що суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у сфері електронної комерції, у тому числі торгівлі, громадського харчування та послуг за допомогою мережі Інтернет, зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій / програмні реєстратори розрахункових операцій.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» із змінами.
Звертаємо увагу, що ДПС підготувала детальне роз’яснення з цього питання, ознайомитись з яким можна за посиланням: https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/886005.html.
Нагадаємо, що обов’язок застосовувати РРО / ПРРО на загальних засадах з 01.01.2022 не поширюється лише на фізичних осіб – підприємців платників єдиного податку І групи.
Просимо платників податків дотримуватись вимог законодавства під час ведення своєї діяльності.
Легальна праця та сплата ЄСВ — запорука соціального захисту громадян
У сучасному суспільстві легальна зайнятість — це не лише обов’язок роботодавця, а й основа стабільності та соціального захисту працівника. Одним із ключових елементів цієї системи є єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який забезпечує фінансування пенсій, лікарняних, допомоги по безробіттю та інших соціальних виплат.
Що таке ЄСВ? Єдиний соціальний внесок — це обов’язковий платіж, який сплачується із заробітної плати найманих працівників, а також самозайнятими особами, фізичними особами – підприємцями, фермерськими господарствами тощо. Ці кошти надходять до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування й формують основу для: нарахування пенсій; виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняних); допомоги по вагітності та пологах; виплат по безробіттю та ін.
Чому важливо працювати легально? Насамперед, це:
- захист прав працівника. Трудові відносини, оформлені офіційно, гарантують дотримання мінімальних стандартів: відпустки, лікарняні, безпечні умови праці, соціальні гарантії;
- майбутня пенсія. Лише офіційна зарплата і сплата ЄСВ формують страховий стаж, від якого залежить право на пенсію та її розмір;
- доступ до допомоги. У випадку втрати працездатності, народження дитини або безробіття, легально оформлений працівник має право на фінансову підтримку від держави;
- безпечне сьогодення. У разі трудового спору або нещасного випадку на роботі лише легальне працевлаштування забезпечує право на компенсацію та захист.
Тіньова зайнятості має чимало негативних наслідків. Робота «в тіні» позбавляє працівника будь-яких соціальних гарантій. Виплата зарплати «в конвертах» — це ухилення від сплати ЄСВ і податків. Для роботодавців — це штрафи та кримінальна відповідальність.
Головне управління ДПС у Рівненській області закликає роботодавців: оформлюйте працівників відповідно до законодавства; не виплачуйте заробітну плату «в конвертах»; сплачуйте ЄСВ у повному обсязі та вчасно.
А працівникам рекомендує не погоджуватись на неофіційне працевлаштування!
Ваші соціальні гарантії — у ваших руках.
Пам’ятайте: лише легальна праця гарантує стабільність, захист і впевненість у завтрашньому дні.
Декларування доходів громадян: як оподатковуються доходи від продажу власної сільськогосподарської продукції
Відповідно до п.п.165.1.24 п.165.1 ст.165 Податкового Кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи:
отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, якщо така продукція вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, для ведення:
- садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва;
- особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).
Отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) доходи не є оподатковуваним доходом, якщо сума за рік сукупно не перевищує 12 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року – у 2024 році це 85200,0грн. (12 х 7100).
Якщо отриманий дохід перевищує зазначений розмір, то такий платник зобов'язаний відобразити суму перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік і подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, відповідно до норм ПКУ, та самостійно сплатити податок із суми перевищення.
При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) власник продукції повинен надати податковому агенту копію Довідки про наявність у нього земельних ділянок для садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва, або для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).
Зазначена Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом 5-ти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.
Щодо продажу власної продукції тваринництва груп 1 - 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, то доходи, отримані від такого продажу, не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року - у 2024 році це 355000,0грн. (50 х 7100). У такому разі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.
Якщо сума отриманого доходу перевищує встановлений п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ розмір, фізична особа зобов'язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, то оподаткуванню підлягає дохід, який перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.
Якщо платник не підтверджує самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, то такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.