Пробаційна програма – програма, що призначається за рішенням суду особі, звільненій від відбування покарання з випробуванням або особі, засудженій до покарання у виді пробаційного нагляду, передбачає собою комплекс заходів, спрямованих на корекцію соціальної поведінки або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості, які можливо об’єктивно перевірити.
Мета реалізації пробаційних програм – виправлення суб’єктів пробації, звільнених від відбування покарання з випробуванням, на яких судом покладено обов’язок проходження пробаційних програм, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень.
Вперше в Україні термін «пробаційні програми» з’явився з прийняттям Закону України «Про пробацію», в якому визначено, що одним із завдань пробації є реалізація пробаційних програм стосовно осіб, звільнених від відбування покарання з випробуванням.
Пробаційні програми є новим інструментом пробації. Його особливість, на відміну від реабілітаційних та корекційних програм, полягає в обов’язковості їх проходження. Пройти заходи, передбачені пробаційною програмою, відповідно до ст. 76 КК України тепер є обов’язком, який може бути покладений судом на осіб, звільнених від відбування покарання у виді позбавлення або обмеження волі, яким встановлено іспитовий строк, а також особам, засудженим до пробаційного нагляду, відповідно до ст.59-1 КК України.
На сьогодні наказами Міністерства юстиції України затверджено п’ять видів пробаційних програм для повнолітніх та неповнолітніх суб’єктів пробації:
-
Зміна прокримінального мислення;
-
Подолання агресивної поведінки;
-
Попередження вживання психоактивних речовин;
-
Формування життєвих навичок;
-
Подолання домашнього насилля.
Інформацію про необхідність проходження пробаційної програми, суд може отримати з досудової доповіді, підготованої пробацією і яка повинна містити висновок про можливість виправлення особи без позбавлення або обмеження волі на певний строк з урахуванням доступних програм та послуг, за умови реалізації яких можливо досягнути належної поведінки без застосування покарань, пов’язаних з ізоляцією від суспільства.
На підставі проведеної уповноваженими органами з питань пробації оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, засудженому визначається та пробаційна програма, яка підходить саме йому та буде націлена на вирішення його криміногенних потреб.
Куратором програми спільно з суб’єктом пробації з урахуванням його можливостей та інших заходів, визначених індивідуальним планом роботи, складається графік реалізації програми.
Виконання суб’єктом пробації заходів, передбачених пробаційною програмою, передбачає відвідування занять, недопущення під час занять вчинків що унеможливлюють проведення заходів, передбачених пробаційною програмою, а також виконання завдань, що надаються куратором.
До реалізації заходів пробаційних програм можуть бути залучені партнерські організації та волонтери пробації, таку потребу визначає куратор пробаційних програм та погоджує із суб’єктом пробації.
Дубенський районний відділ філії
Державної установи «Центр пробації»
у Рівненській області
