Податок на нерухомість поповнив місцеві бюджети Рівненщини майже на 47 млн грн
За два місяці 2025 року на Рівненщині власники нерухомості сплатили до місцевих бюджетів 46,8 млн грн податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Такі надходження перевищили показники січня - лютого минулого року на 9 млн грн, або на 24 відсотки.
Із загальної суми надходжень 29,2 млн грн забезпечили юридичні особи. Водночас, фізичні особи – власники нерухомості перерахували до місцевих бюджетів громад 17,6 млн гривень.
Нагадуємо, що згідно з пп. 266.10.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні особи, які зобов’язані перерахувати його протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, та юридичні особи, що вносять податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Звертаємо увагу громадян, що у разі виявлення розбіжностей щодо нарахованої суми податку, вони можуть звернутися до Центрів обслуговування платників та провести звірку.
Якщо ж громадяни мають електронний ключ, то переглянути сформовані податкові повідомлення-рішення можна в Електронному кабінеті (https://cabinet.tax.gov.ua/) або скориставшись мобільним застосунком «Моя податкова».
Платники податків Рівненщини сплатили до бюджетів територіальних громад понад 1 мільярд гривень ПДФО
За два місяці поточного року оподаткування легальних доходів платників податків області додало місцевим бюджетам 1 млрд 108 млн грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), що на 633 млн грн, або на 42 відсотки більше надходжень цього податку у січні-лютому 2024 року.
Разом з тим, до державного бюджету перераховано 932 млн грн ПДФО (+ 478 млн грн до 2024 року).
Тож загальна сума сплаченого платниками Рівненщини податку на доходи фізичних осіб у січні-лютому 2025 року становила понад 2 млрд гривень.
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області звертають увагу, що триває кампанія декларування доходів громадян, в рамках якої громадяни, які отримували у 2024 році доходи, з яких не було сплачено ПДФО, мають у строк до 1 травня 2025 року прозвітувати про такі доходи шляхом подання Декларації про майновий стан і доходи.
Внесок малого бізнесу Рівненщини до місцевих бюджетів – майже 377 мільйонів гривень єдиного податку
Суб’єкти господарювання Рівненщини, які працюють за спрощеною системою оподаткування, сплатили у січні-лютому 2025 року до місцевих бюджетів 376,5 млн грн єдиного податку, що на 18 відсотків, або на 56 млн грн більше надходжень відповідного періоду 2024 року.
Як зазначає в.о. начальника Головного управління ДПС у Рівненській області Сергій Вінніченко, переважну частку надходжень забезпечили фізичні особи – підприємці, які сплатили 307,7 млн грн єдиного податку. Внесок юридичних осіб, які перебувають на 3 групі спрощеної системи оподаткування, - 46,9 млн грн цього платежу. Водночас, від сільськогосподарських товаровиробників до бюджетів громад області надійшло 21,9 млн гривень.
Прозора та своєчасна сплата податків дозволяє підтримувати економічний фронт, забезпечувати безперервну роботу критичних секторів і наближати перемогу. Тому кожен, хто чесно виконує свої податкові зобов’язання, робить свій вклад у майбутнє України та її відбудову після війни, - наголошують у Головному управлінні ДПС у Рівненській області.
В Електронному кабінеті платники можуть перевірити наявність чи відсутність податкового боргу
ГУ ДПС у Рівненській області нагадує, що платник податків має доступ до своїх особових рахунків зі сплати податків, зборів та інших платежів у меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету.
При зверненні до зазначеного меню відображається зведена інформація станом на момент звернення, що містить інформацію по кожному виду платежу, зокрема податковий борг.
Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua, а також через вебпортал ДПС.
Доступ до відкритої (загальнодоступної) частини Електронного кабінету, яка відповідно до законодавства є відкритою, надається без використання кваліфікованого електронного підпису, до приватної частини – після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID).
Переглянути інструктивні матеріали щодо функціоналу Електронного кабінету можна за посиланням https://tax.gov.ua/baneryi/onlayn-navchannya/e-kabinet/funktsional-e-kabinetu/instruktivni-materiali/.
Також переглянути інформацію про стан розрахунків з бюджетом, у т. ч. податковий борг та реквізити для його сплати, можна скориставшись меню «Стан розрахунків з бюджетом» приватної частини Електронного кабінету та у мобільному застосунку «Моя податкова», вкладка «Переглянути про стан розрахунків з бюджетом» розділу «Послуги».
Щодо податкової знижки за користування іпотечним житловим кредитом
Головне управління ДПС у Рівненській області нагадує громадянам, що платник податку має право включити до податкової знижки, зокрема, частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом фактично сплачених протягом звітного податкового року за умови наявності документального підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки, та за умови визнання об’єкта житлової іпотеки як основного місця проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.
Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої згідно зі ст. 175 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому, зокрема, збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання (п. 175.4 ст. 175 Кодексу).
Звертаємо увагу, що скористатися правом на нарахування податкової знижки можна лише за наслідками звітного податкового року. Таке право не продовжується та не переноситься на наступний рік, якщо громадянин не скористався своїм правом у встановлений строк.
При цьому загальна сума податкової знижки не може перевищувати суми річної заробітної плати у поточному році.
Зверніть увагу, що фізична особа – підприємець, яка є найманою особою, має право на податкову знижку виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати.
Декларацію для реалізації права на податкову знижку за витратами, понесеними у 2024 році, можна подати до 31 грудня 2025 року (включно).
Разом з тим, якщо у плптника є обов’язок з декларування доходів, то декларацію про майновий стан і доходи необхідно подати до 1 травня 2025 року.
Більше про декларування доходів громадян – за посиланням: https://tax.gov.ua/deklaratsiyna-kampaniya-2025.
Щодо оподаткуваня спадщини, отриманої фізичною особою - резидентом від фізичної особи - нерезидента
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області звертають увагу громадян, що відповідно до п.п.174.2.3 п.174.2 ст.174 Податкового кодексу України вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця – нерезидента оподатковується за ставкою, визначеною п.167.1 ст.167 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Згідно з п.167.1 ст.167 ПКУ ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами.
Декларування доходів: хто і в які терміни має подати декларацію
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області нагадують, що триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом минулого року. Вона стартувала 1 січня 2025 року.
Граничні терміни подання декларації:
- До 1 травня року декларацію подають:
- громадяни, які отримали певний дохід і зобов’язані подати декларацію (наприклад: особи, які отримували іноземні доходи, доходи від відчуження корпоративних прав, доходи від задавання майна в оренду іншим фізичним особам, при отриманні спадщини (дарування) від осіб, які не є особами першого та другого ступеня споріднення тощо).
Якщо відсутня довідка від компетентного органу іншої країни про іноземні доходи та податки, сплачені закордоном – можна подати заяву до податкової за податковою адресою та перенести строк подання декларації до 31 грудня.
- ФОП, крім тих, хто перебуває на спрощеній системі оподаткування;
- фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
- До 31 грудня року декларацію подають:
- фізичні особи, які заявляють право на податкову знижку.
- Окремі строки подання декларацій діють для таких категорій:
- ФОП у разі припинення підприємницької діяльності (крім тих, хто перебуває на спрощеній системі оподаткування) мають подати декларацію протягом 20 календарних днів після місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Останнім базовим звітним періодом є період від дня, що настає після завершення попереднього звітного періоду, до кінця місяця, в якому підприємницьку діяльність припинено.
- Резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання – подають декларацію не пізніше 60 календарних днів до виїзду.
Важливо! Якщо останній день подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то згідно з податковим законодавством, строк переноситься на перший робочий день.