Більше 564 мільйонів гривень ПДВ надійшло до бюджету від платників Рівненщини
За два місяці цього року суб’єкти господарювання Рівненщини сплатили до державного бюджету 564,5 млн грн податку на додану вартість, що на 176 млн гривень більше, ніж у січні-лютому минулого року.
Лише у лютому бізнес області спрямував до бюджету країни понад 221 млн грн податку на додану вартість, а це на 75 млн грн, або на 51 відсоток більше, ніж у лютому 2024 року.
Нагадаємо, що в Головному управлінні ДПС у Рівненській області працює консультаційний центр із питань функціонування Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків, де платники податків можуть отримати консультативну допомогу та фахову підтримку з питань блокування податкових накладних та віднесення підприємств до категорії ризикових.
Також, для надання консультацій платникам податків та з метою вирішення нагальних питань роботи системи моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригувань критеріям оцінки ступеня ризиків, працюють телефони “гарячих ліній” консультаційного центру: (0362) 692544, (0362) 692574, (0362) 692524, (0362) 692543, (066) 1618288, (0362) 692528 (щодо фізичних осіб-підприємців).
ДПС впроваджує систему комплаєнс-ризиків
Державна податкова служба України (ДПС) запровадила систему управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) для підвищення рівня добровільного дотримання податкового законодавства та зниження ймовірності виникнення порушень. Це нововведення передбачене Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року № 1382 та відповідає міжнародним стандартам податкового адміністрування.
Система комплаєнс-ризиків охоплює такі види ризиків: ризик реєстрації – неналежна реєстрація платників у податковій системі; ризик звітності – несвоєчасне або некоректне подання податкової звітності; ризик декларування – подання неправдивих або неповних даних у податкових деклараціях; ризик сплати – невчасна або неповна сплата податків.
ДПС розробила алгоритм моніторингу та аналізу податкових ризиків, що включає:
- автоматичний аналіз звітності та платежів за допомогою електронних систем обліку,
- індикатори ризикової діяльності для визначення потенційних ухилень від оподаткування,
- профілактичні заходи – роз’яснювальна робота з платниками податків до моменту застосування штрафних санкцій.
Очікувані результати впровадження – це підвищення рівня добровільної сплати податків, зменшення кількості порушень податкового законодавства, покращення ділового клімату в Україні.
Впровадження системи комплаєнс-ризиків є важливим кроком у реформуванні податкового адміністрування та наближенні України до європейських стандартів.
При здійсненні підприємцями розрахункових операцій використання РРО чи ПРРО є обов’язковим
У Головному управлінні ДПС у Рівненській області нагадують суб’єктам господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів чи наданні послуг, про необхідність проведення таких операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Використовувати РРО/ПРРО мають як юридичні особи, так і фізичні особи – підприємці, зокрема ФОП на загальній системі оподаткування та ФОП 2, 3 та 4 груп спрощеної системи оподаткування незалежно від виду діяльності та обсягу доходу.
Разом з тим, є категорії підприємців, для яких використання РРО/ПРРО не є обов’язковим. Це - ФОП-«єдинники» 1 групи. Вони можуть не використовувати РРО. Відповідно до норм Податкового кодексу України до платників єдиного податку першої групи належать фізичні особи – підприємці, які:
- не використовують працю найманих осіб,
- здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню,
- обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року.
Крім того, не забувайте про необхідність забезпечення споживачам можливості здійснення розрахунків за допомогою банківських карт через термінали. Це також обов’язкова вимога законодавства.
Зверніть увагу й на зміни, які набули чинності у 2025 році. Зокрема, щодо форми розрахункових чеків: з 1 березня субʼєкти господарювання, що надають послуги з виконання платіжних операцій, зобовʼязані видавати фіскальні чеки за новою формою та змістом – фіскальний касовий чек за операціями з приймання коштів для подальшого їх переказу.
Нагадаємо, що на вебпорталі ДПС розміщено інформаційні матеріали, які допоможуть вам зорієнтуватись та правильно застосовувати податкове законодавство. Зокрема, тут функціонує розділ «Онлайн-навчання», який містить корисну інформацію з податкової тематики, банер «Програмні РРО», Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс ЗІР.
Тому, не наражайте себе на застосування санкцій за порушення у сфері використання РРО/ПРРО. Якщо маєте сумніви щодо необхідності використання касових апаратів, звертайтесь до фахівців Головного управління чи в Центри обслуговування платників та отримуйте консультативну допомогу.